Aktualności

Bieżące komunikaty, aktualności z życia Przychodni, informacje dotyczące COVID-19

Październik – miesiącem świadomości raka piersi!!!

Z okazji Różowego Października pragniemy promować profilaktykę i czujność onkologiczną.

W profilaktyce najważniejszą rolę odgrywa świadomość Naszych Pacjentek. Świadomość tego, że wiele chorób można uniknąć. Także raka piersi! Im wcześniej wykryty, tym skuteczniej może on zostać wyleczony.
Ewa Biniek, nasza położna odpowie nam na kilka pytań:

Od czego zacząć tą profilaktykę?

E.B. - Zacznijmy od siebie. Samobadanie piersi to narzędzie diagnostyczne, którym dysponuje każda kobieta. Nie potrzebne do tego jest ani skomplikowane urządzenia ani wykwalifikowanego personelu. W przypadku guzków piersi pierwszym krokiem, który prowadzi do dalszej diagnozy może i powinno być regularne samobadanie piersi.

Jak często wykonywać samobadanie piersi?

E.B. - Nawyk badania piersi warto sobie wyrobić we wczesnej młodości.  Już kobiety od 20 roku życia powinny raz w miesiącu zbadać sobie piersi. Zajmuje to dosłownie kilka minut, a statystyki mówią, że ok. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają sobie same.

Kiedy najlepiej wykonać samobadanie piersi?

E.B. -  Samobadanie piersi należy przeprowadzać za każdym razem w tym samym dniu cyklu i takim jego momencie, kiedy piersi są najmniej obrzmiałe. Najlepszy moment to około siedem dni po miesiączce. Panie w okresie menopauzy, które już nie miesiączkują, powinny je robić w tym samym dniu każdego miesiąca, np. pierwszego. Wyznaczenie sobie jednego dnia na badanie piersi pomaga w jego regularnym wykonywaniu.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Pierwszym etapem badania powinno być oglądanie piersi przed lustrem w pozycji stojącej. Obserwacja powinna się odbywać w trzech pozycjach:

  • z rękami swobodnie opuszczonymi wzdłuż ciała
  • z rękami zgiętymi w łokciach i ułożonymi za głową
  • z rękami opartymi dość mocno na biodrach (tak, aby uniosła się górna część klatki piersiowej i napięły mięśnie)

Sprawdź, czy zauważasz zmiany kształtu, koloru, położenia, wielkości czy wciągnięci skóry.

Drugi etap to badanie palpacyjne piersi. Można je wykonać pod prysznicem, ponieważ łatwiej przesuwać palcami po wilgotnej skórze. Ważne jest, aby obydwie piersi badać według tego samego schematu i objąć badaniem cały obszar piersi.
Aby zrobić to dokładnie, najlepiej jest zgiętą w łokciu rękę położyć z tyłu głowy, a drugą ręką – lekko uciskając trzema środkowymi palcami – ruchem okrężnym zbadać całą pierś. Pozwoli to na sprawdzenie, czy w piersi obecne są stwardnienia lub guzki. Na koniec lekko uciskając brodawkę należy sprawdzić, czy nie ma w niej wydzieliny.
Te same ruchy trzeba powtórzyć badając drugą pierś.

Ostatnim etapem samobadania jest powtórzenie czynności, które były wykonywane w drugim kroku na leżąco. Aby to łatwiej zrobić, można włożyć pod bark poduszkę. Badanie kończymy sprawdzeniem węzłów chłonnych pod pachami.

Zapraszamy serdecznie wszystkie Pacjentki do naszej przychodni. Chętnie nauczymy Panie jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. 

Kleszczowska Przychodnia Salus  sp. z o.o. w Kleszczowie zaprasza codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Informacje prawne

Dane adresowe

Kleszczowska Przychodnia Salus
ul. Osiedlowa 2, 97-410 Kleszczów
44 731 41 70
sekretariat@saluskleszczow.pl
Po-Pt: 08.00 - 15.30

Rejestracja

44 731 30 15

44 731 30 80