Celem zapewnienia należytej organizacji pracy Przychodni oraz respektowaniu praw naszych pacjentów przypominamy, iż pacjent przewlekle chory ma prawo do uzyskania recepty na kontynuację leczenia.
Pacjent może otrzymać receptę bez wizyty u lekarza, a lekarz może wystawić receptę bez osobistego zbadania pacjenta w ramach tzw. porady recepturowej. Lekarz może wystawić jednak taką receptę tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do kontynuacji leczenia i tylko wtedy jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.
W związku z tym prosimy, aby pacjenci co najmniej 7 dni przed zużyciem zaordynowanych leku/ów (7 dni przed zakończeniem opakowania), zgłosił ten fakt do Rejestracji Przychodni.
W zgłoszeniu prosimy podać:
- dane pacjenta (imię, nazwisko, PESEL),
- nazwę leku, który się kończy i na który powinna zostać wystawiona recepta,
- dawkę leku,
- zasady przyjmowania leku.
Informacja ta zostanie przekazana przez personel pielęgniarski do lekarza POZ. Lekarz w przypadku braku wątpliwości medycznych wystawi receptę na lek/i, którą to pacjent w dogodnym dla siebie czasie będzie mógł odebrać z Rejestracji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz zaprosi pacjenta na wizytę, w czasie gwarantującym zapewnienie ciągłości leczenia.
Wdrożenie opisanej zasady pozwoli na zapewnienie naszym pacjentom sprawnej obsługi i ciągłości leczenia.