Aktualności

Bieżące komunikaty * Aktualności z życia Przychodni * Informacje dotyczące COVID-19

Komercyjne Badania Densytometryczne 29-05-2024

Kleszczowska Przychodnia Salus Sp. z o.o. zaprasza na

komercyjne BADANIA DENSYTOMETRYCZNE
z biodra lub kręgosłupa,

które odbędą się na miejscu w Przychodni w dniu 29 maja 2024 r. od godziny 13:00.

Zapisy w Rejestracji Przychodni – tel. 44/731 30 15 lub 44/731 30 80.

Koszt badań:
59 zł - kręgosłup,
59 zł - biodro
99 zł - kręgosłup + biodro
129 zł - kręgosłup + 2 biodra (komplet)

OSTEOPOROZA to choroba, która dotyka układ szkieletowy człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń w spójności ich tkanek, co skutkuje znacznie wyższą podatnością na złamania, które mogą pojawiać się nawet przy niewielkich obciążeniach. Osteoporoza dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku postmenopauzalnym, ale schorzenie to może dotykać również starszych mężczyzn.

Osteoporoza jest o tyle niebezpieczna, że we wczesnych stadiach swojego rozwoju nie daje żadnych objawów, które mogłyby być zauważone przez pacjenta bez wykonywania specjalistycznych badań. Rozpoznanie zazwyczaj jest stawiane dopiero w momencie, gdy zacznie dochodzić do patologicznych złamań – stąd też niezwykle ważna jest odpowiednio wcześnie wdrożona profilaktyka mająca na celu zapobieganie rozwojowi osteoporozy. Dodatkowo u osób znajdujących się w grupach ryzyka związanych z tym schorzeniem należy regularnie wykonywać badania, które umożliwią wczesne wykrycie osteoporozy.

W prawidłowych warunkach kości cały czas są remodelowane. Proces ten opiera się na dwóch podstawowych mechanizmach – resorpcji kości i ich odtwarzaniu przez specjalistyczne komórki (osteoklasty i osteoblasty). W przebiegu osteoporozy proces ten jest zaburzony i przesunięty w stronę destrukcji masy kostnej, co skutkuje spadkiem ich gęstości oraz większą podatnością na złamania. Do utraty masy kostnej może dochodzić w sposób fizjologiczny (wraz z wiekiem jako nieuchronny element procesów starzenia się organizmu) oraz przez wpływ licznych czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby, np.:

  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • niedobory witaminy D (które w populacji polskiej obecne są nawet u prawie 90% osób)
  • palenie tytoniu
  • niedobory żywieniowe, przede wszystkim zbyt niskie spożycie wapnia i fosforu
  • brak aktywności fizycznej połączony z niedowagą (kości wzmacniane są przez całe życie poprzez poddawanie ich obciążeniom)

Dodatkowo osteoporoza może być schorzeniem wtórym wywoływanym przez zaburzenia w funkcjonowaniu innych narządów lub też ogólnoustrojowe jednostki chorobowe, np. zaburzenia endokrynologiczne, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe zaburzenia czynności nerek, niektóre choroby onkologiczne czy długotrwałe stosowanie niektórych leków.

Osteoporoza objawy

Osteoporoza jest chorobą, która często rozwija się przez długie lata i nie daje żadnych zauważalnych objawów. Jedynym objawem osteoporozy, który jest możliwy do wykrycia bez wykonywania specjalistycznych testów diagnostycznych, są złamania kości w wyniku urazów, które u zdrowych ludzi nie doprowadziłyby do tego zjawiska. Zazwyczaj dopiero w tym momencie rozpoczynany jest proces diagnostyczny, który często uwidacznia już bardzo zaawansowane zmiany osteoporotyczne w kościach danego pacjenta. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednio wczesne zidentyfikowanie czynników ryzyka tej choroby oraz, tam gdzie to możliwe, wyeliminowanie ich.

Do złamań najczęściej dochodzi w kościach, które narażone są na urazy w wyniku potknięcia i upadku, czyli w kościach nadgarstka, przedramienia, biodra i uda.

Dodatkowo w zaawansowanej postaci osteoporozy może dochodzić do kompresyjnych złamań kręgów w wyniku ucisku własnej masy ciała na kręgosłup. Zjawisko to wiążę się z gwałtownym bólem pleców oraz dolegliwościami związanymi z uciskiem przez okoliczne, uszkodzone tkanki na korzenie nerwowe. Liczne złamania w obrębie kręgosłupa prowadzą do trwałych zniekształceń, które skutkują pochyloną postawą ciała i znacznym ograniczeniem ruchomości.

Osteoporoza – kto powinien wykonać badania?

Badania w kierunku wczesnego wykrycia osteoporozy przede wszystkim powinny wykonywać osoby, które znajdują się w grupach ryzyka. W przypadku osób bez dodatkowych chorób dotyczy to przede wszystkim kobiet w wieku okołomenopauzalnym, choć wcześniejsze wprowadzenie profilaktycznej diagnostyki umożliwia lepsze kontrolowanie ewentualnej choroby. Dodatkowo badania te są niezbędne jako element rutynowej kontroli przebiegu leczenia licznych zaburzeń endokrynologicznych, które mogą dotyczyć osób każdej płci i w każdym wieku.